OSP Kłecko
Strona Główna Akcje osp Galeria Historia OSP Linki PSP Gniezno
Nawigacja
Strona Główna
O Nas
Akcje osp
Galeria
Zarząd OSP Kłecko
Historia OSP
Strażacy
1% podatku na Straż Pożarną w Kłecku
MDP Dzięwcząt OSP
Filmy OSP Kłecko
Linki
Kontakt
Szukaj
Nasz Sprzęt
STAR/MAN L70 GBA 2,5/20 (429-34)
Star 244 GBM (429-31)
Przyczepka P1
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 45
Najnowszy Użytkownik: Dougshida
.
Image Hosted by ImageShack.us
 Historia OSP

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłecku

Pod koniec 1891 roku powstała w Kłecku Straż Pożarna. Historia powstania straży pożarnej nierozerwalnie łączy się z ciągłą walką człowieka z ogniem. Plagą dawnych miast były pożary. Kłecko również padało jego pożodze. Ks. Józef Dydyński w „Wiadomościach historycznych o Mieście Kłecku” pisze: Po zgorzeniu miasta na początku XV wieku odnowił król Kazimierz Jagiellończyk przywilejem swoim z roku 1450 wszystkie prawa i swobody, a przede wszystkim dozwolił mieszczanom wolnego sprowadzania z borów królewskich potrzebnego drzewa budulcowego na odbudowanie się miasta”. „Później w roku 1510 powtórnie całe miasto ogniem spłonęło, przyczem wszelkie dokumenta tak miejskie jako i kościelne się popaliły”. W 1811 r. 24. kwietnia spłonął rynek wraz z kościołem św. Krzyża i św. Marcina. O ostatnim udokumentowanym pożarze pisze w swym życiorysie znamienity Kłecczanin prof. Władysław Nehring „straszny pożar wielką część miasta w perzynę zamienił, rodziców moich na szczupłym mieniu zrujnował niemal zupełnie”. Z tych kilku opisów wynika, że mieszczanie kłeccy nie raz musieli stawiać czoła pożarom, które niszczyły ich domostwa i mienie. W II połowie XIX wieku mimo , że Kłecko było pod zaborem pruskim, aktywność jego mieszkańców była bardzo duża. W tym miejscu można zaznaczyć, że w Kłecku jako w jednym z pierwszych miast powstało „Towarzystwo Pożyczkowe dla miasta Kłecka i okolicy” bo już w 1868 roku. Następnym było Towarzystwo Przemysłowców, które powstało w 1875r. I gdy zaczęły powstawać straże pożarne w Gnieźnie i innych miastach powiatu gnieźnieńskiego nasi mieszkańcy również zaczęli tworzyć straż w Kłecku. Informacji o samym początku niestety nie ma. Nie wiemy kto był jej założycielem i kto był pierwszym prezesem. Pierwszą wzmianką jest, że w początkowym okresie nasza straż dysponowała sprzętem bardzo prostym, a mianowicie ręczną sikawką, toporami, wiadrami. Dopiero w 1898 roku sikawkę ręczną zastąpiła sikawka kołowa. Brak jakichkolwiek informacji co działo się w latach następnych. Wiadomo jedynie, że kłeccy strażacy aktywnie walczyli w pierwszej wojnie światowej, a następnie w Kompanii Kłeckoskiej Powstania Wielkopolskiego w latach 1918/1919r. Wielu strażaków poległo w tych działaniach wojennych. Zaraz po wojnie jednak reaktywowali swoją jednostkę.

Pierwszy znany zarząd naszej straży stanowili:

Władysław Muszyński - prezes

Stanisław Muszyński - naczelnik

Edward Bennewitz - z-cz naczelnika

Antoni Kraczek - sekretarz

Maksymilian Wawrzynkiewicz - skarbnik

Dysponowali w dalszym ciągu sprzętem bardzo prostym, brakowało również pomieszczenia. Następną informacją źródłową jest spis z 1922 roku członków czynnych i nieczynnych czyli wspierających. Dowiadujemy się z niego, że tych pierwszych było 32 oraz 18 wspierających. Należy wymienić tu najstarszych członków straży biorąc pod uwagę datę wstąpienia do jednostki:

1. Grochowski Klemens Aptekarz 1.01.1904r.

2. Pierański Władysław Kupiec 25.09.1904r

3. Basler Julius Mistrz piekarski 1.12.1904r

4. Muszyński Stanisław 28.12.1904r

5. Muszyński Władysław Kupiec 1.07.1905r.

6. Toller Albert Kupiec 1.07.1906r.

7. Tomczak Franciszek Kupiec 5.09.1909r

W latach międzywojennych naszej straży przewodzili jeszcze:

Kazimierz Stempniewicz

Stefan Kamieniecki - ówczesny burmistrz

Józef Wojtkowiak

Jan Lapis

Największy rozwój straży przypada na lata 1924 – 1938. W okresie jak naczelnikiem był Edward Bennewitz Ochotnicza Straż Pożarna w Kłecku była jednostką przodującą w powiecie gnieźnieńskim. Na uwagę zasługuje fakt, że nasza straż miała w tym okresie własną orkiestrę dętą. Okres II wojny światowej to następny tragiczny okres w dziejach naszej straży. Ostatni prezes kłeckiej straży przed wojną Jan Lapis zostaje dowódcą Obrony Cywilnej Kłecka w pierwszych dniach września 1939r. Wraz z innymi stawiają czynny opór z bronią w ręce przeważającym siłą wroga. Po przełamaniu naszego heroicznego oporu i wtargnięciu wojsk niemieckich do Kłecka, rozpoczyna się krwawy odwet, w którym ginie wielu strażaków z Janem Lapisem na czele.

Zaraz po przejściu frontu, w marcu 1945 roku odbyło się zebranie członków, gdzie dokonano wyboru nowego zarządy, a mianowicie:

Antoni Kraczek - prezes

Józef Wojtkowiak - naczelnik

Michał Muszyński - sekretarz

Stanisław Waldowski - skarbnik

Władysław Dominiak - komorowy

Nawrocki Jan - gospodarzW latach następnych dowodzili naszą strażą:

Kazimierz Macioszek

Jerzy Wieruszewski

Edmund Demborski

Stefan Knasiak

Grzegorz Rożek

Marek Demborski

Waldemar Wieruszewski

Mirosław Beczek

W miarę, gdy na terenie Gminy Kłecko zaczynają powstawać następne jednostki w Działyniu, Dębnicy, Świniarach, Ułanowie i Waliszewie. Prezesem Zarządu Miejsko-Gminnego zostaje: Ludwik Jastrzębski, a następnie Jadwiga Wieruszewska.

Na dzień dzisiejszy zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłecku przedstawia się następująco:

Kaczor Marcin - prezes

Sip Maciej - v-ce prezes – naczelnik

Kaczmarek Dariusz - z-ca naczelnika

Lipiński Patryk - sekretarz

Kusy Krzysztof - skarbnik

Pniewski Daniel - czł. zarządu

Plewa Damian - gospodarz


Zarząd Miejsko-Gminny tworzą:

Kaczor Marcin - prezes

Sip Maciej - komendant gminny

Chodyński Bartosz - sekretarz

Kondracki Szymon - skarbnik

Kubalewski Bartosz - czł. Zarządu

Bardzo często w naszej straży służyły rodziny: ojciec z synem lub synami, bracia, mąż z żoną i dziećmi. Do takich rodzin strażackich możemy zaliczyć: Muszyńskich, Bennewitzów, Basińskich, Stachowiaków, Knasiaków, Lehmanów, Demborskich i Wieruszewskich
To w skrótowej formie o ludziach, którzy nie żałowali i nie żałują swej pracy, swych sił, odwagi i umiejętności na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłecku.

Sprzęt jakim dysponowali nasi strażacy, jak już wspomniano na początku był sprzętem bardzo prymitywnym, ale wraz z ze zdobyczami techniki w Kłecku pojawiał się co rusz nowy sprzęt:

W 1898r. - ręczna sikawka

W okresie międzywojennym – sikawka konna

Po wojnie w 1949r. - jednostka otrzymała samochód strażacki i motopompę typu DKW

W 1971 r. samochód strażacki typu GSBAM 2000 l Star 26

1985r. - nowy samochód bojowy Star 244 GBM

21.12.1994r. - nowy samochód bojowy Star A29

29.11. 2003r. - uroczyste wręczenie kluczyków do nowego samochodu bojowego MAN/STAR

18 grudnia 2003r. - przekazano naszej jednostce łódź motorową do ratownictwa wodnego

Styczeń 2004r. otrzymujemy średni samochód gaśniczy Star GBA2,5/16

W międzyczasie nasza OSP otrzymuje jeszcze wiele innego specjalistycznego sprzętu m.in. do ratownictwa drogowego.

Znane są trzy lokalizacje strażnicy w Kłecku. Pierwszą była strażnica na posesji ówczesnego skarbnika Wawrzynkiewicza tzn. druga nieruchomość po zachodniej stronie ul. Dworcowej licząc od rynku. Na rogu ul. Dworcowej i Jeziornej w domu Bennewitzów mieścił się „Punkt meldunkowy straży pożarnej”. Następnie jeszcze przed II wojną strażnicę przeniesiono na róg ulic Paderewskiego i Targowej. A w 1967 roku po wybudowaniu przeniesiono się do obecnego budynku.

W latach międzywojennych na rozwidleniu ul. Dworcowej i Cmentarnej wybudowano wspinalnię, która służyła jako wieża treningowa przy nauce wspinania, suszono na niej węże i przypuszczalnie służyła jako wieża obserwacyjna. W 2000 r. wieżę ze względów bezpieczeństwa zdemontowano i po gruntownym remoncie postawiono, ale już przy strażnicy.

W latach 1977 – 1991 funkcjonowała w naszej straży druga w historii strażacka orkiestra dęta, której kapelmistrzem był Edmund Skrzetuszewski.

Strażacy nasi oprócz pełnienia swej zaszczytnej służby, biorą czynny udział w życiu społeczno – kulturalnym Kłecka. Współpracują z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury przy organizowaniu Dni Kłecka, Dożynek Gminnych i in. Współpracują ze szkołami na naszym terenie zapoznając dzieci i młodzież z przepisami przeciwpożarowymi, robiąc pokazy sprzętu i jego działania. Współpracują z parafią pełniąc warty przy „grobie Chrystusa” czy np. warty adoracyjne przy odwiedzającym naszą parafię relikwiarzu św. Wojciecha i wielu innych. Organizują Dni Ochrony Przeciwpożarowej i Dni Strażaka. Po podpisaniu przez władze Kłecka porozumienia o współpracy z niemiecką gminą Rosche, nasza straż również nawiązała współpracę z tamtejszą strażą pożarną Za swoją pracę otrzymują wysokie odznaczenia państwowe i branżowe. Uczestniczą i sami organizują zawody strażackie, w których często zajmują wysokie pozycje. Nie ma uroczystości w naszej Gminie, aby nie uczestniczył w niej poczet sztandarowy ze sztandarem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłecku. Swoją aktywnością zarażają młodzież, która ciągle zasila jednostkę w Kłecku.

„Bogu na chwałę ludziom na ratunek” to hasło, którym na co dzień kierują się nasi „Rycerze św. Floriana”

Opracował Jacek Molenda

 Komentarze
Brak komentarzy.
 Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Ankieta
Podoba Ci się strona OSP Kłecko ?

TAK

NIE

Może Być

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
Ranking stron OSP
Ranking Stron OSP

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie